För oss som bor i södra Sverige så har denna vinter än så länge varit annorlunda.
Det har inte varit någon vinter alls. Här utanför Alingsås har vi knappt haft några minusgrader. Det är ovanligt men kanske inte unikt. Nu går man och väntar på våren, ljuset och fjärilarna.
När jag började som konsult 1984 så var DUT2 för Göteborg -16°. Det betyder att medeltemperaturen under 2 dygn inte understiger -16°C mer än 30 gånger på 30 år. 2016 har SMHI gjort en ny beräkning och då utgått från temperaturer uppmätta under perioden 1981 -2010. Då blir DUT 2 för Göteborg -11,9°C. (Jokkmokk DUT2 -33,4°C!) Man kan alltså säga att vintern blivit ca 4°C varmare under dessa år.
När det gäller nya hus så är också dessa bättre isolerade vilket betyder att det tar längre tid för kalla temperaturer att slå igenom och kännas inomhus. Det gör att man kanske skall använda DUT5 istället? Dvs. medeltemperaturen under 5 dagar. Då är den temperaturen 10,8°C. Minskningen från -16 till -11°C betyder ett minskat effektbehov av ca 14%.
Är ni intresserade av temperaturerna på er egen ort så gå in på Boverkets hemsida. Där finns data för minst 1 ort per kommun.
Bilagt har ni också lite olika teknik nyheter. Hoppas det är något som intresserar er. Titta också i Kyltekniskas kalendarium så ni inte missar något intressant möte.
Lennart Asteberg
Ordförande Huvudföreningen.
lennart.asteberg@ifla.se
Logga in som medlem för att läsa hela nyhetsbrevet.